menu

E-ticaret yolunda başarıya götürecek 7 önemli ipucu

E-ticaret dünyasında sağlık sigortasından ayakkabıya, telefondan bebek bezine her kategoriden ürün tıpkı bir alışveriş merkezindeymiş gibi satılıyor. Özellikle de koronavirüs döneminden sonra birçok müşteri fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak yerine cep telefonları ve bilgisayarları üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Tek tıkla evinin tüm aylık market alışverişini yapabildiğini gören 65 yaş üstü kesim dahil herkes e-ticaretin kolaylığına alıştı. Durum böyle iken birçok mağaza ve girişim e-ticaret işine girme fikrine kapıldı.

Peki sizi e-ticaret yolunda başarıya götürecek ipuçları neler?

Web sitesi tasarımınıza önem verin

Web sitenizi fiziksel mağazanız gibi düşünebilirsiniz. E-ticaret siteniz ne kadar göz alıcı olursa satışlarınız o kadar artacaktır. Web sitenizi modern ve kolay kullanılabilir olarak tasarlamanız müşteri geri dönüşleri için en önemli etkenlerden biridir. Web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerilerinizin ürünlere kolayca ulaşabilmesi ve çaba harcamadan alışverişi tamamlaması gerekiyor. E-ticaret sitesinden ürün alırken web sitesinin işlevsizliğine kapılan müşterilerin bir daha e-ticaret mağazanızı ziyaret etmediği biliniyor.

Ayrıca kötü tasarlanmış e-ticaret siteleri müşterilere güven vermiyor ve satış yapamıyor. Bu nedenle fiziksel mağazanızın tasarımına ne kadar önem veriyorsanız web sitenizin tasarımına da o kadar önem vermeli ve profesyonel bir web tasarımcı ile çalışmalısınız.

Profesyonel, modern ve göz alıcı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için hemen teklif alın!

Özel indirimler uygulayın

Web sitenizi ilk kez ziyaret eden yeni müşterilerinize reddedemeyecekleri bir indirim fırsatı sunarsanız çoğunlukla kendilerini sizin e-ticaret mağazanızdan alışveriş yapmaya şartlandıracaklardır. Popup reklamlar ve sliderlar aracılığıyla online mağazanızı ziyaret eden müşterilerilerinize özel indirim kuponlarınızı gösterebilirsiniz.

İndirim kuponlarını yayınlamayı amaçlayan müşteri odaklı web sitelerinde mağaza üyeliği açarak o sitelere özel indirim kuponları oluşturabilirsiniz. Böylece indirim kovalayan ve indirim sitelerine üye olan potansiyel müşterilerinize kendi sitenizi tanıtabilir ve satış yapabilirsiniz.

Ürünlerinize kullanım videoları ekleyin

Ürün açıklamalarının gereksiz bilgilerle doldurulmaması ve açıklayıcı olması ne kadar önemliyse kullanım videoları da bir o kadar önemlidir. Müşteriler çoğunlukla açıklamaları okumak için vakit harcamaz ve videolu içerikleri izlemeyi tercih ederler. Bu nedenle çok uzun tutmadan ürününüzün nasıl kullanılacağı ve müşteriye nasıl bir ürün gönderileceği hakkında bir video hazırlayarak ürünün açıklamalar kısmında yayınlayabilirsiniz.

Markanızı duyurmak için internete reklam verin

Çok bilindik markalar bile hala internet reklamları verirken sizlerin vermemesi en büyük hatalardan biri. Özellikle de yeni bir markanız varsa potansiyel müşterilerin web sitenizi görmesinde reklamlar büyük rol oynuyor. İnternet reklamları vererek marka bilinirliliğinizi arttırabilir ve reklama özel indirimler uygulayarak satış elde edebilirsiniz.

Reklam verenler çoğunlukla Google, Facebook ve Instagram reklamlarını tercih ediyorlar.

Siz de en doğru reklam bütçenizi belirlemek ve profesyonel bir dijital pazarlama uzmanıyla çalışmak için hemen teklif alın!

Kargo ücretsiz ürünler tanımlama

Ürünün fiyatı ne olursa olsun küçük farklarda psikolojik olarak ürünün başlığında “Kargo Ücretsiz” yazması sizin ürününüzü rakip diğer üründen bir adım öne çıkarıyor. Bu nedenle kaliteli kargo firmaları ile çalışarak hızlı ve ucuz gönderileri tercih edin.

Müşterilerinizi değerli hissettirin

Özel günlerde ve doğum günlerinde müşterilerinize özel e-postalar göndermeniz markanızı müşterinin gözünde değerli hale getirecektir. Üstüne e-postanın içerisine özel bir indirim kodu eklerseniz satış yapmamanız için hiçbir engel yok! Unutmayın, müşteriler hatırlanmayı severler.

Sosyal medyaya önem verin

Aktif kampanyalarınızı, ürün kullanım videolarınızı ve daha fazlasını profesyonel şekilde hazırlanmış sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Müşterilerin sorularını ve şikayetlerini sosyal medya hesabınız üzerinde yanıtlayın ve aktif olun. Satışlarınızı arttırmanız için sosyal medya günümüzde büyük önem taşıyor.

E-posta bültenimize katılın!

En yeni gelişmelerden haberdar olmak için e-posta bültenimize katılın.

Çınar Web, yeni blog yazıları, tanıtım ve promosyonlar hakkında iletiler gönderebilir.

Diğer yazılar