Bir Alan Adını Blogger’a Nasıl Bağlarsınız?

Blogger yazı, resim ve videoların paylaşıldığı Google tarafından verilen ücretsiz bir hizmettir. Blogger tarafından oluşturulan blogların uzantısı blogspot.com.tr olmaktadır. Biz bu yazımızda test.blogspot.com.tr adresini test.com olarak değiştirmeye değineceğiz.

Nasıl Yapılır?

Blogger sitenize ait CNAME kayıtlarını görebilmek için öncelikle Blogger kontrol panelinden Ayarlar>Temel yolunu izleyin. Daha sonra Yayıncılık bölümünden Blogunuz için 3. taraf bir URL ayarlayın seçeneğine tıklayın.

Domain adresini www ile yazmalısınız. Adresi girdikten sonra bir hata mesajı gelecektir. Daha sonrasında CNAME kayıtları sekmede çıkmaktadır. Bu CNAME kayıtlarını not etmenizi öneririz. Bunu daha sonra kullanacaksınız.

CNAME kayıtlarını herhangi bir DNS editörü kullanarak ekleyebilirsiniz. Alan adı kayıt şirketinizle yardım için iletişime geçebilirsiniz.

2 tane CNAME kayıt edeceğiz. Bu kayıtlar daha önceki adımda kayıt ettiğimiz cnamelerdir. Siz de kendi alan adı sağlayıcınızın DNS panelinden bilgileri değiştirebilirsiniz.

Kayıtları ekledikten sonra Blogger’ın kontrol panelinden alan adını kaydedin.

Sonuç

Kayıtların eklenmesi DNS yayılmasından ötürü 24 saat sürebilir. Bu süre zarfında alan adınız ile sitenize giriş yapmayı deneyin. Eğer hala erişim sağlanamıyorsa tarayıcı ön belleğinizi temizleyin ve modeminizi sıfırlayın. Bu işlemlerin ardından da erişim gelmediyse yaptığınız işlemleri yeniden gözden geçirin.

Bir Yorum bırak.

© Çınar Web - Tüm hakları saklıdır.